הזמנה למסע בתחנות תעסוקתיות: עיצוב חוסן פנימי ורתימתו כמנוף לבחירת הזדמנויות

הזמנה למסע בתחנות תעסוקתיות: עיצוב חוסן פנימי ורתימתו כמנוף לבחירת הזדמנויות

שם המחבר/ת: נויה קומיסר

פיתוח קריירה היא משימה מאתגרת בימים שגרתיים, על אחת כמה וכמה בזמנים מורכבים ובעולם משתנה. מאז פרצה הקורונה לחיינו, היא שינתה סדרים בשוק העבודה והשפעותיה על בחירת מסלול מקצועי נראות לעין כבר עכשיו.

כיועצת לפיתוח קריירה המתמחה בייעוץ תעסוקתי ממוקד התפתחות מקצועית, לא יכולתי לבחור לעצמי תקופה טובה מזו. כל אחד מאיתנו, ממנהל ועד עובד זוטר, יידרש לבצע התאמות אישיות של רצונות, שאיפות ופעילות תעסוקתית בעקבות האירועים והשינויים הטכנולוגיים המשמעותיים המתפתחים.

במאמר זה, אני מזמינה את גיבורי הספר להצטרף לשיח עשיר שצפוי להתקיים בעשור הקרוב על אודות "מסלולי הקריירה של המחר". כבר היום, אפשר לזהות תהליכי שינוי ולצפות במגמות המקבלים האצה והעצמה כתוצאה ממגפת הקורונה:

 1. ריבוי קריירות. עובד בעולם המודרני יידרש להכין את עצמו למעברי קריירה תכופים, תוך התמקדות בצרכיו ובכישוריו האישיים
 2. אחוז העובדים שיבצעו הסבה מקצועית לתחומים חדשים גדול לעומת שנים עברו
 3. מודל העבודה מרחוק יתחזק בהתבססו על עבודה הנעשית און־ליין ותוך שיתופי פעולה וירטואליים, הכוללים מתן פתרונות באמצעות כלי שיתוף ידע לצד תוכנות צ'ט ומסרים מיידיים
 4. העבודה מרחוק צפויה לחזק גם את הצרכנות הדיגיטלית ותתבטא בצמיחה נוספת של אתרי רכישה באינטרנט וביסוסם של תחומי השילוח והאחסנה
 5. עסקים ישקיעו בטרנספורמציה דיגיטלית ובקידום חוויית לקוח. דבר זה, יחזק מקצועות רלוונטיים הקשורים לעיצוב גרפי, פיתוח וקידום אתרים וכן ניתוח מידע. בהקשר של אותן תמורות בשוק העבודה, אני מאמינה שגם גיבורי הספר, אנדרה, אמילי, טום וג'ון, יוכלו לנצל את השינויים הגלובליים שמתרחשים כעת בכל תחומי החיים ליצירת הזדמנויות ולהשתלבות במציאות מאתגרת וכלכלה חדשה שיכתיבו שינויים בשוק העבודה.
  הם יידרשו לבחון האם למוצר או לשירות שהם מוכרים או נותנים קיים ביקוש בתנאים החדשים, מה הן ההתאמות הנדרשות מהם להשתלבות במציאות המבוססת על התנהלות מרחוק, שבה מתקיים שילוב המרחב הפיזי לצד המרחב הדיגיטלי, ומה הם פערי הידע שאותם יצטרכו להשלים

כל זמן שיישמר ערכם הייחודי של השירות או המוצר לצד חיבורם המדויק לצרכים ולמקורות העניין של בעלי עסקים אלה, כך גם תובטח, בסבירות גבוהה, הצלחת ייצורם, פיתוחם, שיווקם ומכירתם.

 

כפועל יוצא ובמקביל, הם גם ישכילו להאיץ תהליכים דיגיטליים של העסק ויקדמו מיקרו־לוקאליזציה, קשר אישי עם לקוחות המבוסס על קבוצות ווטס־אפ והקמת קהילות דיגיטליות וטכנולוגיות נוספות לחיבור ולתקשורת בינאישית.

"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא להמציא או לחולל אותו"

פיטר דרוקר

 

אנדרה

אנדרה מייצג את ענף המסעדנות שספג מכה קשה. על אף שבסיפור העדיף לראות את עצמו מעניק חוויה ללקוחותיו בגבולות הפיזיים של המסעדה, הרי שנרצה להציע לו כמה רעיונות כדי להתאים את עצמו לדרישות החדשות של לקוחותיו:

 • שמירה וחיזוק הקשר עם לקוחותיו באמצעות תחזוק אתר אינטרנט ובשילוב כלים לפרסום, למכירה, לשיח עם לקוחות, כמו שהרשתות פייסבוק ואינסטגרם מציעים כיום לעסקים
 • שיתופי פעולה עם קבוצות חקלאות ישירה ושווקי אוכל
 • הפעלת שירות "בישול בעשר אצבעות", הכולל משלוח מתכון ומרכיבים הנדרשים להכנת מנה באופן עצמאי וללא עזרת בעלי מקצוע. מעין "פירוק" מנות והפיכתן ל־Do It Yourself, עשה זאת בעצמך DIY. חוויות אלה, יקבלו הדהוד מוחשי נוסף באמצעות שיווקם ברשתות החברתיות :פייסבוק, טיק טוק, אינטסגרם
 • בדיקת היתכנות כלכלית להכנת אריזות: "שף הולדת" לחגיגות יום הולדת ולאירועים מיוחדים, פיקניק בסופי שבוע, ארוחות בוקר מפנקות ושיווק מיוחד לארגונים.

 

אמילי

אמילי מייצגת את ענפי הספורט הלא מקצועני שנפגע קשות עם סגירת חדרי כושר, חוגי הספורט ובריכות השחייה. נרצה לראות אותה עוברת לכלים הדיגיטליים, לגרסת און־ליין, שתאפשר לה להביא את הכישורים והיכולות שלה לידי ביטוי באופן שונה ממה שאליו הורגלה. להלן דוגמאות לשינויים שהיא יכולה לקדם:

 • הרחבת קהל לקוחות לתחומי כושר בנוסף לטניס
 • הרחבת סל שירותים מעבר לאימון: הרצאות וסרטונים יומיים לבני נוער ולמשפחות לאימון בבית, פתיחת ערוץ יו־טיוב לתזונה מותאמת ספורט ועוד
 • שימוש בשירות Neighborhood שפייסבוק השיקו. דרכו היא תנסה לייצר אינטראקציה עם עסקים ואנשים מהשכונה שלה
 • קרבה לצרכנים באמצעות שיתופי פעולה עם קניונים – תחת מגבלות ההתקהלות שעלולות ללוות אותנו בעתיד הקרוב – אשר יהפכו ניידים או עם מתחמי פופ־אפ, מיזמים זמניים, בשכונות

 

ג'ון
עיקר עבודתו של ג'ון התבססה עד כה על נסיעות לחו"ל ופגישות פרונטליות עם לקוחות פוטנציאליים, לטובת פתיחת שווקים חדשים, ושימור לקוחות קיימים. מתוך ההנחה שהביקוש למוצר שהוא מוכר, חלבונים מהצומח, לא ייפגע באופן משמעותי, הרי שג'ון יצטרך למצוא שיטות וכלים חדשים כדי למכור אותו מוצר בדרכים אחרות:

 • כאיש מכירות, הוא יצטרך לתת תשומת לב נוספת לפרופיל המקצועי שלו ברשתות חברתיות, בעיקר לינקדאין, כבסיס ליצירת נטוורקינג
 • ברמה המקצועית, יהיה נכון עבורו להשתתף בפורומים ובקהילות ידע מקוונות ובמקביל להטמיע כלי מידענות עסקית ואינטליגנציה מלאכותית לצורך ניתוח מהיר וממוקד יותר של נתונים שיעזרו לו להתמודד עם כמות פגישות גדולה ממה שהכיר עד כה
 • ברמה הניהולית, על אף שהעיד על עצמו כמי שמנהל היטב את אנשיו מרחוק, יהיה עליו לזהות פערי ידע בצוותי המכירות ולבנות תוכניות הדרכה מתאימות.

טום

היכולת של טום להחזיק את הקהל מרותק ומשתף פעולה ולנהל את הפעילויות במרחב הפיזי הביאה אותו למקום בטוח ונוח. הסגרים והריחוק החברתי אילצו אותו לצאת מתחום הנוחות שלו ולהתמודד עם מעבר לעולם הדיגיטלי.
אני צופה כמה שינויים שהוא יצטרך להוביל ולנהל:

 • הוא יידרש לצבור תאוצה ולקדם פעילויות תוכן וסדנאות חווייתיות באמצעות הזום ובהפעלה מרחוק
 • הוא יידרש להתמקד בהעצמת החיבור של העובד לארגון ולמעורבות של העובדים בזמן שכולם עובדים מרחוק
 • הוא יידרש להתאים תוכן או לייצר תוכן חוויתי חדש שקל להנחות אותו מרחוק לולא תלות בנוכחותו הפיזית באירוע
 • פעילויות ארגוניות שאפשר להעביר מרחוק יפתחו בפניו את האפשרות להגיע לקהל יעד חדש, "מעבר לים". כעת, כשהגורם הגיאוגרפי אינו רלוונטי והוא לא זקוק למטוס, אלא רק למחשב, לאינטרנט ולמצלמה.

לדעת לנתב את הפעילויות החשובות שלנו כך שיגיעו ממקום פנימי ויתמקדו בלימוד משהו חדש על משמעות העיסוק שלנו – זהו מקור המוטיבציה שמניעה אותי כיועצת לפיתוח קריירה.

בחלק הראשון של המאמר, הצגתי מקבץ של דוגמאות הממחישות עד כמה רב הוא, עבור גיבורי הספר, הפוטנציאל להישאר בעלי הצעות ערך גבוהה, באמצעות מיפוי המציאות מחדש ופיתוח מוצרים או הענקת שירותים רלוונטיים. במילים אחרות, לבצע פריצת דרך עסקית תוך יצירת ערך ממשי. בהקשר הזה, אפשר להתייחס למושג "מזל תעסוקתי", שבבסיסו קיימת הגישה המאפשרת לזהות, לקלוט, לחבק, הזדמנויות חדשות שאותן צריך לזהות ואשר צריך לפעול לניצולן. "המזל" במקרה הזה הוא תוצאה של גישה פרואקטיבית, ניתוח המצב בכללו ותשומת לב לפיתוח מסוגלות תעסוקתית (Employability). אימוץ דפוס חשיבה שמתמקד ביכולת ההסתגלות לשוק העבודה לצורך השתלבות בתפקיד מקדם קריירה.

לעיתים קרובות, פריצות דרך עסקיות מצויות "מתחת לאף" ומול יעד מוכר וידוע, ולעיתים הן מתחברות למטרה שאפתנית שמחייבת אותנו לסלול שוב ושוב דרכים חדשות בתנאים לא ידועים. לדוגמה, ייצור במחצית העלות, במחצית הזמן, או פריצת דרך שתהיה בשמירה קבועה של שירות בסביבה שבה התחרות מתחזקת או המשאבים מצטמצמים. ואולי תהיה זו פריצת דרך בפיתוח מערכת חדשה, כשתהליך הפיתוח דורש אינטגרציה חדשה של מרכיבים קיימים.

במציאות הנוכחית, על מנת לתכנן קריירה בעלת זכות קיום כלכלית, נעדיף להצטייד בדפוס חשיבה המאמין בפיתוח יכולות, מיומנויות, כישרונות וכישורים, באמצעות השקעה ומאמץ ודרכם לקדם ולשמר עסקים ומקצועות בתנאים משתנים. תהליכי עבודה מוגדרים וחזרתיים יעברו בהדרגה לביצוע על־ידי מערכות של בינה מלאכותית. העבודה שבה נשתלב תדרוש מאיתנו מתן פתרונות שלא בהכרח יישמנו בעבר ושיתופי פעולה מסוגים שונים.

"המזל הוא מה שקורה כשההכנה פוגשת את ההזדמנות"

סנקה

6 דוגמאות ל"מזל תעסוקתי ":

 1. מקצוענות והתמחות בתחום שיש בו ערך מוסף:
  ביזאבו, , BIZZABO פלטפורמת נטוורקינג לניהול ולשיווק כנסים עסקיים במרחב הפיזי, אשר הצליחה לזהות את השינוי הדיגיטלי לטובת פיתוח פלטפורמה אינטראקטיבית המאפשרת הפקת כנסים וירטואליים און־ליין.
  מליו, MELIO, אפליקציה חינמית ומערכת לתשלומים בין עסקים, אשר הציעה את שירותיה בכל הקשור להעברת כסף לספקים באמצעים מסורתיים כמו צ'קים, בתקופה שאי־אפשר היה להיעזר בשירותי דואר ובהסדרת תזרים מזומנים.
  ורטיקל פילד, Vertical Field, אשר זיהתה צורך במציאת פתרונות אורבניים שיאפשרו אספקת מזון לתושבי ערים, ללא תלות בשינוע התוצרת מרחוק. באמצעות פיתוח והתקנת חוות חקלאיות ניידות לגידול ירקות ופירות, הממוקמות לגובה על גבי קירות, גגות בניינים, בחללים מקורים או חיצוניים כמו סופרמרקטים, מסעדות, מרכזי קניות וכיוצא באלה, באמצע העיר, היא אפשרה הגעת תוצרת טרייה, ללא חומרי הדברה ואף בתפוקה גדולה לעומת גידולי שדה

 2. שירותיות וזמינות:         
  עולם טכנולוגי, שימוש גובר במרחב דיגיטלי, אוטומציה והחלפת עובדים ברובוטים, אלה משנים את עולם השירות והרגלי הצריכה ומשפרים את קצב הציפייה לקבלת מענה מקצועי ומיידי בכל עת.
  חברות עסקיות מגבירות את התייחסותן האישית אל לקוחותיהן.
  מפעילת פלטפורמת שיחות הווידיאו זום, ZOOM,  זיהתה צורך הולך וגובר של משתמשים חדשים והחלה להפעיל מוקד פעילות התומך בהדרכה, בסמינרים מקוונים יומיים אינטראקטיביים ובהדרכות וידיאו בחינם הממוקדים בחוויית שימוש אחרת לצד שמירה על בטיחות, פרטיות ואבטחת מידע

 3. אג'יליות (Agile): תגובה מהירה. היכולת להמציא את עצמנו מחדש. הצורך לפעול מתוך גמישות וסתגלנות לטובת הצעת ערך נוכחית גבוהה במקצוע שלנו. התמודדות אפקטיבית תוך כדי תנועה התאמה לנסיבות משתנות.
  מסעדות שיצרו תפריטים מיוחדים ושיכללו את מערך משלוחי הגורמה מטייק־אווי ועד להרחבת המגמה לבישול ביתי נוסח "עשה זאת בעצמך", תוך רכישת חומרי גלם מובחרים .
  מוזיקאים שמצאו פתרונות לביטולי אירועי תרבות באמצעות הופעות באולמות ללא קהל המשודרים בלייב ברשתות החברתיות ובערוצי הטלוויזיה ועד למופעי סלון אינטימיים

 4. טוויית רשת עסקית הכוללת שיתוף פעולה עם נותני שירותים מקצועיים אחרים:
  שפים המשתפים פעולה עם ספקי מזון, מעבר לקנייה ישירה מחקלאים, חקלאות מקיימת, מיקרו־לוקאליות ומיקרו־עונתיות לצד טיפוח אריזות  TO-GOממותגות וייחודיות

 5. עיסוק מתמיד בחזית הידע, שיתופו והפצתו בנדיבות:
  בעלי עסקים מחזקים את יתרון ההיברידיות ומחזקים את מיצובם והתמחותם כ"אוטוריטה", באמצעות מענה מקצועי, יצירת ידע ותוכן מקצועיים המופצים במגוון פלטפורמות דיגיטליות: קהילות דיגיטליות, קבוצות פייסבוק, שימוש באתר אינטרנט כגון בלוג וניוזלטר, שידורים חיים דוגמת פודקאסט, פעילות ציבורית־ולונטרית

 6. למידה לאורך החיים המקצועיים:
  "אל תהיה זה שיודע הכול אלא זה שלומד הכול"
  סטייה נאדלה מנכ"ל מיקרוסופט
  לימוד מתמשך מאפשר שיפור עמדות, שמירה על ערך מוסף ויצירת נישה ייחודית.
  שוק התעסוקה העתידי יחייב גישה לקריירה שאין בה גבול ללמידה.
  החלפת תחומי התמחות תגובה בידע ובמיומנויות שיאפשרו יצירת דברים חדשים.
  הרקע לכך נובע מהשפעתן של שתי מהפכות:     
  מהפכת הידע והמידע המתאפיינת בזמינות ידע ובגידולו בקצב אקספוננציאלי והמהפכה התעשייתית הרביעית המחייבת בעלי מקצוע למנעד רחב של כישורים והכשרות מקצועיות.
  חברת אמזון לדוגמה, הכריזה על קידום עובדים מולטי־דיסיפלינרים, באמצעות שדרוג והכשרה מחדש של כשליש מכוח האדם שלה בכל הקשור לטכנולוגיות חדשות, אוטומציה ולמידת מכונה


ולכן, אנחנו נדרשים להיות מוכנים ולזהות את ההזדמנויות הבאות שלנו.

לסיכום:

"בהיסטוריה הארוכה של המין האנושי, ובעלי חיים גם כן, זה לא החזק או האינטליגנטי ביותר ששורד,
אלא זה שלמד להתאים לשינוי, לשתף פעולה ולאלתר בצורה היעילה ביותר"

צ'ארלס דארווין

מקורות פרנסה מוכרים ניצבים מול סיכון בסביבה משתנה ובסדר גודל שלא יכולנו לדמיין.

פריצת גבולות הופכת הכרח.

חלק לא מבוטל מהמשרות החדשות שייווצרו יהיה במקצועות חדשים לגמרי, או במקצועות קיימים שעוברים שינויים משמעותיים מבחינת התוכן והדרישות שלהם.

המעבר לאון־ליין מקדם חשיפה אדירה לצרכנים ומחייב להגיב בגמישות.

בין התפקידים שהביקוש להם הולך וגדל כלולים תפקידים בתחומי המידענות וניתוח הנתונים, לימודי מכונה ורובוטיקה.

"אושר זה לרצות את מה שהשגת והצלחה זה להשיג את מה שאתה רוצה"

יעקב בורק

זה הזמן להתמודד עם מה שבכוחכם לשנות.

לרתום את הסיבה שמלכתחילה "התמסרתם" לבחירה התעסוקתית שלכם.

לפצח את מגבלות תחום העיסוק.

לנצל את הזמן "שיתפנה" כתוצאה משילוב מכונות, אלגוריתמים, אוטומציה, אינטליגנציה מלאכותית ובוטים ולהביא לידי ביטוי את הייחודיות המאפיינת חיבורים אנושיים.

מוזמנים להתרשם ממאמרים נוספים